15 Aralık 2007 Cumartesi

Fotomontaj

Photoshopla fotomontaj yapımı hakkında ip uçları

Herşeyden önce elindeki araçları çok iyi tanıman gerekiyor, kopyalama araçları, seçim araçları bunların başında geliyor. ayrıca renk düzeltme, aydınlık ve kontrast ayarlarını da iyi bilmelisin. bununla birlikte katmanların ne işe yaradıkları gibi bilgilere de ihtiyacın olacak. çünkü fotomontajın kalbinde katmanlar ve bu araçlar yatıyor.

İlk önce montajlayacağın 2 resmin birbirine oturmasına dikkat et, boyutları falan aynı olsun.

Mesela yüz editleyecekseniz yukardaki resmin şeffaflığını hafif kıs, gözler üst üste kaşlar üst üste çene üst üst'e gelsin.

yüzün bakış yönünün aynı tarafa olması montajı kolaylaştırır,

daha sonra silgi ile sonra kenarlarından biraz sil surattan biraz silinebilir... bunu kullanmamızın nedeni keskin hatları yok eder ve resmin orjinal gibi görünmesini sağlar.

daha sonra contrast color ayarlarıyla 2 resmin renklerinin oturmasına dikkat et...

vatansever is just really nicevatansever is just really nicevatansever is just really nicevatansever is just really nice

Varsayılan Fotomontaj Nasil Yapilir…

FOTOMONTAJ NASIL YAPILIR…

Genel hatları ile fotomontaj nasıl yapılır onu anlatacağım.

Hep birbirine ters olarak düşünülmüş iki hayvanı , kedi ile fareyi fotomontajlıyacağım. Bunun için 2 tane resme ihtiyacım var googleden aratıp buluyorumDaha sonra fareyi layerini kedi layeri üstüne getiriyorum ve bleeding options’tan fare layerini biraz kısıyorum ki tam otutturbileyim..(freetransform ile boyutunu ayarlayabilirsiniz)Bleedingi tekrar eski haline getiriyoruz.fare layerinin üstündeyken layer menüsünden (File Edit İmage Layer Selecet… olan yerden) add vector mask -> reveal all diyoruz.Daha sonra brush toolu seçiyoruz ve aşağıdaki değerleri giriyoruz ( Büyüklük değeri her resim için değişebilir ama mode’un clear’da olmasına dikkat edin)Brush tool yardımı ile fazlalıkları alıyoruz…İmage ->adjuments bölümünden ->auto levels , auto constrat ve auto color seçeneklerini seçiyoruz.. ve işte fotomontajımız tamam